Ręcznie robiona ceramika – proces produkcji

5 (100%) 8 votes

Kafelki ceramiczne ręcznie robione stanowią niezwykłą grupę produktów – ich piękno i pieczołowita dbałość o każdy, nawet najdrobniejszy detal sprawia, że nie da się przejść obok nich obojętnie. Jak powstaje rękodzieło ceramiczne? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

JAKIE SKŁADNIKI SĄ NIEZBĘDNE DO PRODUKCJI WYROBÓW CERAMICZNYCH?
Podstawą każdego wyrobu ceramicznego jest doskonale znany minerał, jakim jest glina. Ta plastyczna masa to nic innego, jak uwodniony krzemian aluminium, który powstaje w wyniku naturalnego rozkładu skał erupcyjnych. Pozostałe składniki to m.in. kwarc, kaolinit, węgliki, borki, azotki i wiele innych. Każda posiada swoje indywidualne, wynikające z nabytego doświadczenia receptury, według których tworzy swoje wyroby.

JAK POWSTAJE RĘCZNIE ROBIONA CERAMIKA?
Proces produkcji rozpoczyna się od określenia właściwych proporcji poszczególnych składników mineralnych i ich dokładnym wymieszaniu. Kolejne etapy to formowanie masy i jej wysuszanie, po których następuje wypalanie, czyli kluczowy proces w produkcji wyrobów ceramicznych. Wypalanie następuje w specjalnie przygotowanych do tego celu piecach, m.in. w piecach tunelowych, grafitowych czy komorowych (każdy rodzaj ceramiki wypala się w innym piecu). Cały proces odbywa się w temperaturach, które wahają się w przedziale od 900 aż do 2 000 °C. W wyniku zastosowania tak wysokich temperatur dochodzi do zjawiska spiekania, które pozwala na osiągnięcie pożądanej gęstości wyrobu. Zdarza się, że pewne grupy produktów, po zakończeniu procesu wypalania, pokrywane są szkliwem.

Informacja uzyskana na podstawie danych z: Manufaktura ceramiczna Ceramikland

(Visited 151 times, 1 visits today)
Zajrzyj również tutaj:  Baseny ogrodowe