Dziecko w samochodzie

4.5 (90.77%) 13 votes

Najmłodsi, to specjalny rodzaj pasażera. Prowadzenie auta, w którym jest dziecko wymaga większej ostrożności, a czasem podzielności uwagi. Samochód przede wszystkim powinien być przygotowany do przewożenia dzieci, aby była to bezpieczna podróż.

 

Fotelik

To podstawowa sprawa związana z przewożeniem najmłodszych. Fotelik dla niemowląt do 13 kg należy montować tyłem do kierunku jazdy. Powyżej tej granicy można już jeździć na oba sposoby. Każdy fotelik należy starannie przypiąć trzypunktowym pasem lub umiejscowić w tzw. bazie wpinanej do systemu isofix. Prawidłowy montaż fotelika i wyregulowania w nim pasów, tak aby przylegały do ciała dziecka, to gwarancja bezpiecznego podróżowania. Na takim sprzęcie nie warto oszczędzać. Jeżeli decydujemy się na kupno używanego, to tylko z pewnego źródła. W większości państw europejskich (poza Polską) straż pożarna jest zobowiązana do przecięcia pasów w foteliku, który brał udział w wypadku. Nieuczciwi sprzedawcy często sprowadzają powypadkowe foteliki z krajów europejskich wymieniają w nich pasy i sprzedają jako nowe. Dlatego bądźmy czujni przy takich zakupach.

Możesz poczytać więcej o tym Jak przystosować auto do podróży z dzieckiem

Noga z gazu

Odpowiedzialny kierowca, jeśli wiezie ze sobą malucha powinien tym bardziej przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Reakcje dziecka są nieprzewidywalne, nigdy nie wiemy, czy nie będziemy musieli za chwilę się zatrzymać. Świeżo upieczeni rodzice, którzy dotychczas lubili przycisnąć pedał gazu, muszą zmienić przyzwyczajenia dla dobra całej rodziny. Wskazane są również częstsze postoje. Bezwzględnie należy się zatrzymać na posiłek, gdyż jedzenie w trakcie jazdy grozi zakrztuszeniem. Poza tym dziecko powinno mieć przerwę co 2-3 godziny od pozycji, którą wymusza fotelik. Z tych względów podróż zajmie dużo więcej czasu, należy to wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu.

Zajrzyj również tutaj:  Jak wybrać idealny samochód?

 

Zabezpieczenia

Dziecko to nieobliczalny pasażer. Trudno przewidzieć, co go w tej chwili zainteresuje. W przypadku niemowląt należy je obserwować ponieważ same nie są w stanie komunikować swoich potrzeb. Przydatne mogą się okazać specjalne lusterka montowane w aucie, ułatwiające kontrole, gdy z maluchem jest tylko kierowca. Wtedy jesteśmy w stanie zareagować na zakrztuszenie, wypadniecie smoczka itp. Starsze dzieci są ciekawe świata, a zatem i różnych mechanizmów wewnątrz samochodu. W starszych autach pozbawionych zabezpieczeń szyb i automatycznej blokady drzwi bardzo łatwo o wypadek. Trzeba to mieć na uwadze. W słoneczne dni bardzo przydatne są osłonki na szyby chroniące przed nagrzaniem wnętrza. Śmiertelne wypadki są przykładem tego, że nie wolno pozostawiać dziecka bez opieki w samochodzie choćby na krótki czas. Zwłaszcza w upalne dni. Samochód potrafi się nagrzać do kilkudziesięciu stopni i grozi to uduszeniem dziecka.

(Visited 60 times, 1 visits today)